Geekzone: technology news, blogs, forums
Guest
Welcome Guest.
You haven't logged in yet. If you don't have an account you can register now.


View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
5512 posts

Uber Geek

Trusted
Lifetime subscriber

  # 1169199 5-Nov-2014 12:34
Send private message

hangon: ... based on this food cost survey, a man + a woman + a 4 yo in Auckland eating "basic" diet would cost $159 pw, $212 pw eating "moderate" diet, or $254 pw eating "liberal" diet.
http://www.otago.ac.nz/humannutrition/research/food-cost-survey/otago057919.html 

While "estimated weekly costs on non-food items for a family of four (2 adults, 2 children)" at "moderate" level costs $40.7 pw. 


I've lived in Auckland - left 2 years ago - I think that those figures are wildly optimistic (even for 2012). smile




Sideface


393 posts

Ultimate Geek


  # 1169209 5-Nov-2014 12:44
One person supports this post
Send private message

Inphinity:
Bee:
Here's the secret :  shop at Paknsave..

I must say I don't understand the love for PaknShave. Every time I've tried to shop there, it comes out miles more expensive, a thousand times more stressful, and I end up having to go off to other shops to get everything anyway. Oh, plus their in-house branded stuff seems to be foul rubbish. What am I missing?

for many food items and non food items, pak n save's price is on par or below other supermarkets, sometimes even when they are on special in other supermarkets.

however, it helps plan ahead and not to buy overpriced items (applies anywhere, pretty much) - find alternatives or just leave it out, stock some non perishable items when they are priced low, but don't go overboard.


 
 
 
 


1495 posts

Uber Geek


  # 1169211 5-Nov-2014 12:44
2 people support this post
Send private message

Two adults & a toddler here too
We spend $150 a week on groceries, plus about $100 a month on takeaways/eating out.

So about $700 per month.

We shop at Pak n Save and it is cheaper, but the quality of their meats & produce is dubious in my eyes (or mouth).

393 posts

Ultimate Geek


  # 1169217 5-Nov-2014 12:54
One person supports this post
Send private message

Sideface:
hangon: ... based on this food cost survey, a man + a woman + a 4 yo in Auckland eating "basic" diet would cost $159 pw, $212 pw eating "moderate" diet, or $254 pw eating "liberal" diet.
http://www.otago.ac.nz/humannutrition/research/food-cost-survey/otago057919.html 

While "estimated weekly costs on non-food items for a family of four (2 adults, 2 children)" at "moderate" level costs $40.7 pw. 


I've lived in Auckland - left 2 years ago - I think that those figures are wildly optimistic (even for 2012). smile


optimistic maybe but definitely doable, non food items at basic level + food would be $189.53, our figures came back at $181.37 combined, below what I had budgeted for. Although we are rather eating moderate than basic. we waste little, which also helps.

This quarter though I need to add $25 pw for kindy food, which would seem unreasonably high :D

360 posts

Ultimate Geek


  # 1169225 5-Nov-2014 13:06
One person supports this post
Send private message

Pak n save for the basics - and to be honest the home brand/pams stuff all comes from the same factories as the branded stuff.

50/50 pak n save for meat or the butcher - which ever has the better specials.

Our $700 a month includes household goods, loo paper, shampoo, dishwasher powder etc.


15271 posts

Uber Geek


  # 1169230 5-Nov-2014 13:20
Send private message

CokemonZ: Pak n save for the basics - and to be honest the home brand/pams stuff all comes from the same factories as the branded stuff.

50/50 pak n save for meat or the butcher - which ever has the better specials.

Our $700 a month includes household goods, loo paper, shampoo, dishwasher powder etc.



Not always. Some of the cheap stuff is made in, or sourced from different countries. egTins of fruit or frozen veges, for some of the cheap brands can come from china, but Watties is usually NZ or Australain fruit. You do have to look at the fine print. But for things like milk, it is usually the same stuff. I avoid pacnsave meat, as they often often hide the fat underneath the meat, at least that is what I have found in my local store. Usually countdown meat is better, but I try to get the silver farms stuff when it is on special. It is more expensive, but you just eat less of it. Also Moore Wilsons has some good meat.

15271 posts

Uber Geek


  # 1169231 5-Nov-2014 13:22
Send private message

Without knowing what is being purchased, it is hard to say if you are paying too much. The more convenience food you have, the more you will be paying over raw ingredients. But the store that you shop in can make a big difference. Pacnsave is usally the cheapest overall I have found, but countdown can have good specials, which make them cheaper on some things.

 
 
 
 


ckc

321 posts

Ultimate Geek
Inactive user


  # 1169236 5-Nov-2014 13:32
Send private message

About $200 a week between two of us. And we eat a lot. So we buy a lot from farm shops. We also buy protein powder.

266 posts

Ultimate Geek


  # 1169244 5-Nov-2014 13:43
Send private message

mattwnz: Not always. Some of the cheap stuff is made in, or sourced from different countries. egTins of fruit or frozen veges, for some of the cheap brands can come from china, but Watties is usually NZ or Australain fruit. You do have to look at the fine print. But for things like milk, it is usually the same stuff. I avoid pacnsave meat, as they often often hide the fat underneath the meat, at least that is what I have found in my local store. Usually countdown meat is better, but I try to get the silver farms stuff when it is on special. It is more expensive, but you just eat less of it. Also Moore Wilsons has some good meat.


Most of the home brands are NZ sourced and proven many a time to have less sugar and more of the produce than the bigger brands, for example Home Brand tomatoes have more tomatoes and less additives and sugar in them than Watties which has been said to have a lot more harmful things put in than just tomatoes




I'm going to noob myself past judgement

14424 posts

Uber Geek

Trusted
Subscriber

  # 1169247 5-Nov-2014 13:50
Send private message

We don't spend a lot, we eat light meals mainly Rice veges pasta. We eat Chicken, Fish and small amounts of red meat. We grow a lot of the veges we eat. From a guess I would estimate we would spend around $400 to $500 per month on food maybe less.




Mike
Retired IT Manager. 
The views stated in my posts are my personal views and not that of any other organisation.

 

There is no planet B

 

 


360 posts

Ultimate Geek


  # 1169254 5-Nov-2014 13:50
One person supports this post
Send private message

mattwnz:
CokemonZ: Pak n save for the basics - and to be honest the home brand/pams stuff all comes from the same factories as the branded stuff.

50/50 pak n save for meat or the butcher - which ever has the better specials.

Our $700 a month includes household goods, loo paper, shampoo, dishwasher powder etc.



Not always. Some of the cheap stuff is made in, or sourced from different countries. egTins of fruit or frozen veges, for some of the cheap brands can come from china, but Watties is usually NZ or Australain fruit. You do have to look at the fine print. But for things like milk, it is usually the same stuff. I avoid pacnsave meat, as they often often hide the fat underneath the meat, at least that is what I have found in my local store. Usually countdown meat is better, but I try to get the silver farms stuff when it is on special. It is more expensive, but you just eat less of it. Also Moore Wilsons has some good meat.


This applies to Watties. too. there was a stink not long ago about their fruits being imported, even though the front of the can said comes from Hawkes Bay. I can't find the article in a 30 second google.

The larger problem with that is New Zealand has very weak country of origin labelling. Most processed products including canned fruit say made from local and imported ingredients, not what is imported and from where.

Don't get me wrong - there is a large variation in quality. We've brought from budget to watties, and across different products settled into the couple of brands that work for us. Oak spaghetti, budget tomatoes for cooking, watties fruit salad and so on.


360 posts

Ultimate Geek


  # 1169255 5-Nov-2014 13:54
Send private message

And here is an article referencing watties fruit being packaged in Thailand.

http://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=11341314

Doesn't specify where the actual fruit came from. Our fish is the same, caught here, shipped to China or Vietnam for processing and shipped back here.

I still buy and eat it all. Lots of it is great. Basically sows fear uncertainty and doubt, and it is all likely to be fine.

1892 posts

Uber Geek


  # 1169259 5-Nov-2014 13:58
Send private message

CokemonZ:

Doesn't specify where the actual fruit came from. Our fish is the same, caught here, shipped to China or Vietnam for processing and shipped back here.

What a waste of time and effort :(





Sometimes what you don't get is a blessing in disguise!

pab

71 posts

Master Geek


  # 1169265 5-Nov-2014 14:12
Send private message

Disrespective: I've been using some software called You Need A Budget for nearly a year now and have noticed that our monthly grocery bill feels ridiculously high on average. 

In the ballpark of $1500 per month. That's $375 per week...

There are two adults and a toddler in the house

Crikey, that's about double what we spend for our household of two adults, a 2yr old and 4yr old, living in Christchurch. Looking back at our heaps records, we've averaged $744 per month on anything classified as groceries (anything bought from supermarket, butcher, baker, green grocer etc). Our eating out/takeaways/cafe/coffees for the past 12 months averaged an additional $201 per month.

Primarily shop weekly at Pak'n'Save, use disposable nappies (included in total grocery cost) but reusable washable wipes. Toddler has been refusing to eat anything not from a watties little kids can at dinner time for the past year - argh! Breakfast at home and packed lunches for work/pre-school. We have no meal plans or shopping lists, minimal food wastage and generally only purchase seasonal produce and try to buy items when on special. Most meals are non-vegetarian. I most cook based on what's in the fridge/freezer on the day. Takeaways or a meal/lunch out generally weekly.

I do grow the veges in summer and spend about $100 on it per year and we have chickens that eat $200 of feed per year, but I don't need to buy eggs for 10 months of the year and tend to give away 20 dozen eggs to neighbours.

To be spending $1,500 per month on groceries I wouldn't be looking at price tags and be buying things whether or not I thought they were reasonable value - e.g. tomatoes in winter.

360 posts

Ultimate Geek


  # 1169267 5-Nov-2014 14:18
Send private message

DravidDavid:
CokemonZ:

Doesn't specify where the actual fruit came from. Our fish is the same, caught here, shipped to China or Vietnam for processing and shipped back here.

What a waste of time and effort :(


Not going to argue that point.
Keeps it cheap though.
There is locally processed products you can buy. Almost twice the price, so the choice is ours.
I know what choice I make, and based on what I see taking the most shelf space what other people choose.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic



Twitter and LinkedIn »



Follow us to receive Twitter updates when new discussions are posted in our forums:



Follow us to receive Twitter updates when news items and blogs are posted in our frontpage:



Follow us to receive Twitter updates when tech item prices are listed in our price comparison site:





News »

Samsung Galaxy Fold now available in New Zealand
Posted 6-Dec-2019 00:01


NZ company oDocs awarded US$ 100,000 Dubai World Expo grant
Posted 5-Dec-2019 16:00


New Zealand Rugby Selects AWS-Powered Analytics for Deeper Game Insights
Posted 5-Dec-2019 11:33


IMAGR and Farro bring checkout-less supermarket shopping to New Zealand
Posted 5-Dec-2019 09:07


Wellington Airport becomes first 5G connected airport in the country
Posted 3-Dec-2019 08:42


MetService secures Al Jazeera as a new weather client
Posted 28-Nov-2019 09:40


NZ a top 10 connected nation with stage one of ultra-fast broadband roll-out completed
Posted 24-Nov-2019 14:15


Microsoft Translator understands te reo Māori
Posted 22-Nov-2019 08:46


Chorus to launch Hyperfibre service
Posted 18-Nov-2019 15:00


Microsoft launches first Experience Center worldwide for Asia Pacific in Singapore
Posted 13-Nov-2019 13:08


Disney+ comes to LG Smart TVs
Posted 13-Nov-2019 12:55


Spark launches new wireless broadband "Unplan Metro"
Posted 11-Nov-2019 08:19


Malwarebytes overhauls flagship product with new UI, faster engine and lighter footprint
Posted 6-Nov-2019 11:48


CarbonClick launches into Digital Marketplaces
Posted 6-Nov-2019 11:42


Kordia offers Microsoft Azure Peering Service
Posted 6-Nov-2019 11:41



Geekzone Live »

Try automatic live updates from Geekzone directly in your browser, without refreshing the page, with Geekzone Live now.


Support Geekzone »

Our community of supporters help make Geekzone possible. Click the button below to join them.

Support Geezone on PressPatron



Are you subscribed to our RSS feed? You can download the latest headlines and summaries from our stories directly to your computer or smartphone by using a feed reader.

Alternatively, you can receive a daily email with Geekzone updates.