Geekzone: technology news, blogs, forums
Guest
Welcome Guest.
You haven't logged in yet. If you don't have an account you can register now.
Filter this topic showing only the reply marked as answer View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
13141 posts

Uber Geek
+1 received by user: 6164

Trusted
Subscriber

  Reply # 1882454 12-Oct-2017 14:27
Send private message

You can do a salad for two with Lettuce, Tomato, Cucumber, Bean Spouts and cheese for less than $5.00





Mike
Retired IT Manager. 
The views stated in my posts are my personal views and not that of any other organisation.

 

 Mac user, Windows curser, Chrome OS desired.

 

The great divide is the lies from both sides.

 

 


1021 posts

Uber Geek
+1 received by user: 190

Trusted

  Reply # 1882456 12-Oct-2017 14:29
Send private message

reven:

 

allan:, but when sugary/fatty foods are often significantly cheaper than healthier alternatives

 

this is so true, a $5 pizza is pretty bloody cheap to feed 2 people.

 

 

I will disagree as 1kg of potatoes is $1-2 and can feed 4 people. there're many other cheaper alternatives, so people make choice to eat pizza, pies (which could be made healthier), etc.





helping others at evgenyk.nz


620 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 217


  Reply # 1882457 12-Oct-2017 14:29
Send private message

MikeB4:

 

You can do a salad for two with Lettuce, Tomato, Cucumber, Bean Spouts and cheese for less than $5.00

 

 

Add a can of chickpeas/lentils ($1.50) and sardines ($1.50) if you need carbs and protein.





Amanon

620 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 217


  Reply # 1882458 12-Oct-2017 14:32
Send private message

kobiak:

 

reven:

 

allan:, but when sugary/fatty foods are often significantly cheaper than healthier alternatives

 

this is so true, a $5 pizza is pretty bloody cheap to feed 2 people.

 

 

I will disagree as 1kg of potatoes is $1-2 and can feed 4 people. there're many other cheaper alternatives, so people make choice to eat pizza, pies (which could be made healthier), etc.

 

 

Or a 1kg of brown rice for $2.50, add some beans. There are enough nutrients in brown rice /beans to keep you going indefinitely for less than $.50 a serving. 





Amanon

620 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 217


  Reply # 1882461 12-Oct-2017 14:36
One person supports this post
Send private message

allan:

 

A few years ago my significant other had to have dialysis and I was really distressed to see obese/diabetic patients consuming what would generally be considered to be "very crappy" food, whilst actually undergoing dialysis. I'm honestly not sure what you do to prevent this. It's all very well saying that people should take personal responsibility for what they eat, but when sugary/fatty foods are often significantly cheaper than healthier alternatives, that gets pretty hard to manage - particularly if your health issues prevent you from working and you are trying to survive on a benefit.

 

 

I see this as a failure of liberalism and the market economy. Sure, we are free to eat what we what but the food companies are now free to sell food which does more harm than good and has close to 0 nutritional value.

 

People seem to think if it is legal to be sold it must be OK to eat. This couldn't be further from the truth. The marketing messages used to sell processed food are incredibly sophisticated.





Amanon

UHD

656 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 303
Inactive user


  Reply # 1882463 12-Oct-2017 14:39
Send private message

Dulouz:

 

allan:

 

A few years ago my significant other had to have dialysis and I was really distressed to see obese/diabetic patients consuming what would generally be considered to be "very crappy" food, whilst actually undergoing dialysis. I'm honestly not sure what you do to prevent this. It's all very well saying that people should take personal responsibility for what they eat, but when sugary/fatty foods are often significantly cheaper than healthier alternatives, that gets pretty hard to manage - particularly if your health issues prevent you from working and you are trying to survive on a benefit.

 

 

I see this as a failure of liberalism and the market economy. Sure, we are free to eat what we what but the food companies are now free to sell food which does more harm than good and has close to 0 nutritional value.

 

People seem to think if it is legal to be sold it must be OK to eat. This couldn't be further from the truth. The marketing messages used to sell processed food are incredibly sophisticated.

 

 

A diet set my an authoritarian regime would be a lot worse than anything a food company could come up with.


5119 posts

Uber Geek
+1 received by user: 2085


  Reply # 1882464 12-Oct-2017 14:41
Send private message

Dulouz:

 

 

 

People seem to think if it is legal to be sold it must be OK to eat.

 

 

Anyone who thinks that is a sealed idiot. 





Mike

gzt

10184 posts

Uber Geek
+1 received by user: 1560


  Reply # 1882465 12-Oct-2017 14:43
Send private message

I'm interested to see if that graph tracks well alongside any other oecd stat.

5119 posts

Uber Geek
+1 received by user: 2085


  Reply # 1882467 12-Oct-2017 14:57
One person supports this post
Send private message

The links I can see between poverty and poor food choices are: -

 

- Worse educational outcomes;

 

- Lack of transport to reach shops that sell healthy food (rubbish food is always just around the corner).

 

I think there is a big cultural dimension as well.  Some cultural foods are pretty shocking nutritionally with modern in-active lifestyle and if that's what you grow up eating that's what you like.

 

My kids have grown up eating salad and stir-fry, mostly because they are cheap, easy meals to prepare (salad <2 minutes; stitfry <10), but also because they are healthy.  It's easy and cheap to feed them healthy food.

 

 

 

 





Mike

1739 posts

Uber Geek
+1 received by user: 349

Trusted

  Reply # 1882545 12-Oct-2017 16:29
One person supports this post
Send private message

kobiak:

 

reven:

 

allan:, but when sugary/fatty foods are often significantly cheaper than healthier alternatives

 

this is so true, a $5 pizza is pretty bloody cheap to feed 2 people.

 

 

I will disagree as 1kg of potatoes is $1-2 and can feed 4 people. there're many other cheaper alternatives, so people make choice to eat pizza, pies (which could be made healthier), etc.

 

 

Potatoes are now $3.00 kg loose. But who wants to east just potato. Add sour cream, cheese and spring onions.

 

Throw in a salad (lettuce, cucumber, toms, radish, cheese + dressing) and your are well over $10.00, albeit not for just one meal for two.





My thoughts are no longer my own and is probably representative of our media-controlled government


1739 posts

Uber Geek
+1 received by user: 349

Trusted

  Reply # 1882552 12-Oct-2017 16:52
One person supports this post
Send private message

MikeB4:

 

You can do a salad for two with Lettuce, Tomato, Cucumber, Bean Spouts and cheese for less than $5.00

 

 

You couldn't really, if you were staring from fresh, and not rolling over supplies on an at least weekly basis.

 

My fortnight grocery bills just keeps edging higher and higher, and mainly due to fresh produce, and meat(s)

 

I know it's out of season at the moment, and there was a bad autumn for root crops.

 

Potatoes were $10-12 for 10Kg, now it's near $10.00 for 2.5Kg. It's cheaper to buy frozen oven fries

 

Tomatoes are up and down, but even at the peak produce season this year, they were still almost double as compared to last year. I do prefer the better quality tomatoes, as the normal hothouse ones just are not worth buying - too watery and flavourless.

 

Cucumbers - they've been off my list for months - though I do see they have dropped in price recently to $2.00

 

Ditto capsicums - now $1.50 - were around $2.50. I buy bottled capsicums. I get 6 for $5.00, and they dont go off.

 

Lettuce - $2.00, but has ranged up to $4-5

 

Mung beans - $1.80

 

Cheese - I've had to resort to the non-Mainland tasty - as the Mainland tasty wasnton special last week, and I'm not paying near $16.00 / kg

 

Most of the fresh veg needs to be eaten within a week - especially cucumbers and mung beans. They start rotting fairly quick.

 

 





My thoughts are no longer my own and is probably representative of our media-controlled government


1021 posts

Uber Geek
+1 received by user: 190

Trusted

  Reply # 1882558 12-Oct-2017 17:22
Send private message

Alright. If you don't like just potatoes, make soup. Costs me $10-15 depending on meat for 6-8 servings.

Sounds like there are a lot of excuses made about food. Just cook something different, YouTube is full of wonderfully recipes for half the price of hell pizza pizzas.




helping others at evgenyk.nz


4758 posts

Uber Geek
+1 received by user: 1041

Moderator
Trusted
Lifetime subscriber

  Reply # 1882560 12-Oct-2017 17:30
One person supports this post
Send private message

Lots of talk about potatoes, which are one of the most fattening foods you can eat lol


1021 posts

Uber Geek
+1 received by user: 190

Trusted

  Reply # 1882564 12-Oct-2017 17:36
Send private message

Potatoes are not fattening, the way it's cooked makes it fat rich dish

My point was there are cheaper and healthy alternatives to 5$ pizzas. But people either not willing to try or cook other foods/ dishes




helping others at evgenyk.nz


1739 posts

Uber Geek
+1 received by user: 349

Trusted

  Reply # 1882568 12-Oct-2017 17:48
One person supports this post
Send private message

kobiak: Alright. If you don't like just potatoes, make soup. Costs me $10-15 depending on meat for 6-8 servings.

Sounds like there are a lot of excuses made about food. Just cook something different, YouTube is full of wonderfully recipes for half the price of hell pizza pizzas.

 

True that - Hell pizza's cost more than the the cheapie $5.00 from Dominos or Pizza Hut. $17.00, vs $5.00

 

The point being it is quite difficult to feed 2 for the equivalent of a $5.00 pizza - the pizza, albeit not the healthiest option, will fill a hungry stomach. And there is 10 different $5.00 pizza's to choose from.

 

Heck, I even make soup. Bacon hocks - $6-$9. Potatoes and 2 Leeks - $7.00. Some garlic ?

 

So you going to eat leek and potato soup for the next 3 days, and nothing else ? Some toast / bread ? Want some butter on that ?

 

I'm providing some realistic itemised costings as to what I would spend putting together a few meals, and what is actually in the list of ingredients.

 

Heck, I could live on savoury mince, rice, toast and salad for a few weeks, but that would get boring ...

 

 





My thoughts are no longer my own and is probably representative of our media-controlled government


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Filter this topic showing only the reply marked as answer View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic

Twitter »

Follow us to receive Twitter updates when new discussions are posted in our forums:



Follow us to receive Twitter updates when news items and blogs are posted in our frontpage:



Follow us to receive Twitter updates when tech item prices are listed in our price comparison site:



Geekzone Live »

Try automatic live updates from Geekzone directly in your browser, without refreshing the page, with Geekzone Live now.



Are you subscribed to our RSS feed? You can download the latest headlines and summaries from our stories directly to your computer or smartphone by using a feed reader.

Alternatively, you can receive a daily email with Geekzone updates.