It's easy to work it out the cost, multiple the kWh x your hourly kWh price (average around 20c) so if something uses 300kWh/year then it's going to cost around $60 a year in energy.
So put it this wayYou only have to buy 1kg of meat with a $4 discount just 15 times, and you've equaled your energy cost.