Geekzone: technology news, blogs, forums
Guest
Welcome Guest.
You haven't logged in yet. If you don't have an account you can register now.


652 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 157


Topic # 225417 17-Nov-2017 17:49
Send private message

Went to the supermarket today...

 

Looking for liquid honey. The top shelf had various brands of Manuka Honey, all in 500 gram jars.

The cheapest was $50 a jar, and the most expensive was $170 a jar!

I checked with the information desk, and they confirmed the prices were correct, and that they sell 5-10 jars a week...


 

 


View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic
 1 | 2
2480 posts

Uber Geek
+1 received by user: 679


  Reply # 1903406 17-Nov-2017 18:50
One person supports this post
Send private message

That’s truely unbelievable!

Stu

Hammered
5072 posts

Uber Geek
+1 received by user: 1067

Moderator
Trusted
Lifetime subscriber

  Reply # 1903418 17-Nov-2017 19:18
Send private message

Sounds like the healthy, higher UMF stuff. Crazy stupid prices. Standard liquid honey starts at about $10 per 500g





Keep calm, and carry on posting.

 

 

 

Click to see full size Click to see full size


400 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 224

Trusted

  Reply # 1903425 17-Nov-2017 19:37
2 people support this post
Send private message

Overseas pricing so rip off the locals


2097 posts

Uber Geek
+1 received by user: 509


  Reply # 1903426 17-Nov-2017 19:42
9 people support this post
Send private message

Totally Un-bee-lievable 


defiant
595 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 293

Lifetime subscriber

  Reply # 1903432 17-Nov-2017 20:06
7 people support this post
Send private message

Oh beehave

 

 


2698 posts

Uber Geek
+1 received by user: 688


  Reply # 1903466 17-Nov-2017 21:09
Send private message

bmt

443 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 131


  Reply # 1903476 17-Nov-2017 21:39
2 people support this post
Send private message

Yeah they're happy to pay that price in China so we get the privileged opportunity to pay it in NZ too :)

 

See also, any commodity produced in NZ that is sold overseas.


11900 posts

Uber Geek
+1 received by user: 3858

Trusted
Lifetime subscriber

  Reply # 1903517 18-Nov-2017 00:41
Send private message

The funny thing is, I don't think the majority of the purported benefits work unless you're spreading it on a wound rather than on your toast.

 

 

 

If it's going on toast you may as well be buying the cheap low UMF stuff (says me, who gets it for free as 'rent' for having beehives in the back paddock!). Personally I do not think it is the best tasting honey NZ produces but I guess that is a matter of personal preference.






13430 posts

Uber Geek
+1 received by user: 2428

Trusted

  Reply # 1903544 18-Nov-2017 08:39
Send private message

thecatsgoolies:

 

Overseas pricing so rip off the locals

 

 

Same I guess for milk and meat. 


1033 posts

Uber Geek
+1 received by user: 183

Subscriber

  Reply # 1903579 18-Nov-2017 09:35
Send private message

Optimel Manuka eye cream = $35/10g = $1750/500g or a mere $1450 if you buy the 10g tubes in bulk.





rb99


970 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 198


  Reply # 1903580 18-Nov-2017 09:36
Send private message

MaxLV:

 

Went to the supermarket today...

 

Looking for liquid honey. The top shelf had various brands of Manuka Honey, all in 500 gram jars.

The cheapest was $50 a jar, and the most expensive was $170 a jar!

I checked with the information desk, and they confirmed the prices were correct, and that they sell 5-10 jars a week...


 

 

 

 

 

 

I'm happy then that I went to the Honey center I got a 1KG one for $42




652 posts

Ultimate Geek
+1 received by user: 157


  Reply # 1903591 18-Nov-2017 09:56
Send private message

lNomNoml:

 

MaxLV:

 

Went to the supermarket today...

 

Looking for liquid honey. The top shelf had various brands of Manuka Honey, all in 500 gram jars.

The cheapest was $50 a jar, and the most expensive was $170 a jar!

I checked with the information desk, and they confirmed the prices were correct, and that they sell 5-10 jars a week...

 

I'm happy then that I went to the Honey center I got a 1KG one for $42

 



Is it UMF grade honey? It has to have a UMF label on it to be 'real' Manuka Honey. If it doesn't then it's not 'real' Manuka honey.

Did some 'research/time wasting' about this. If Manuka Honey has the UMF label and a number such as +15 to +20 etc, then it's 'real' Manuka Honey and can be used for 'medicinal' purposes. 

With regard to the prices in New Zealand, they're generally higher than overseas prices. (no surprise there)

http://www.extracrispy.com/food/2181/what-is-manuka-honey-and-why-is-it-so-expensive

 

HTH 


BTR

1477 posts

Uber Geek
+1 received by user: 433


  Reply # 1904470 20-Nov-2017 12:02
One person supports this post
Send private message

A bit of a sting in those prices!


13141 posts

Uber Geek
+1 received by user: 6164

Trusted
Subscriber

  Reply # 1904475 20-Nov-2017 12:07
Send private message

Butter must be a close second now with the price increasing over 60% in the last twelve months





Mike
Retired IT Manager. 
The views stated in my posts are my personal views and not that of any other organisation.

 

 Mac user, Windows curser, Chrome OS desired.

 

The great divide is the lies from both sides.

 

 


1021 posts

Uber Geek
+1 received by user: 190

Trusted

  Reply # 1904495 20-Nov-2017 12:36
Send private message

thecatsgoolies:

 

Overseas pricing so rip off the locals

 

 

sad story.

 

on last trip to US, we brought manuka honey as gift to friend (UMF+10, 500g purchased here for 72 NZD).

 

She liked it, but never thought she could buy it in US. One day she saw same brand honey UMF+10 500g screaming sign "product of NZ" for 25 USD ex. tax

 

:(

 

Last Thursday at AKL airport just before departure customs hall, same honey for over 100 NZD.

 

 





helping others at evgenyk.nz


 1 | 2
View this topic in a long page with up to 500 replies per page Create new topic

Twitter »

Follow us to receive Twitter updates when new discussions are posted in our forums:



Follow us to receive Twitter updates when news items and blogs are posted in our frontpage:



Follow us to receive Twitter updates when tech item prices are listed in our price comparison site:



Geekzone Live »

Try automatic live updates from Geekzone directly in your browser, without refreshing the page, with Geekzone Live now.



Are you subscribed to our RSS feed? You can download the latest headlines and summaries from our stories directly to your computer or smartphone by using a feed reader.

Alternatively, you can receive a daily email with Geekzone updates.